Oluklu Polikarbonat Levha

BEŞA Polikarbonat Levha

Teknik Bilgiler

Polikarbonat, yüksek seviyelerde mekanik, görsel ve ısıl özellikleri bir arada bulunduran, eşsiz bir mühendislik termoplastiğidir. Bu malzemenin çok kullanışlı olması, onu birçok mühendislik uygulamalarında kullanılmaya uygun hale getirmiştir. Oluklu polikarbonat levha şeklinde kalıptan çekilirse, özellikle de görsel ve güç gibi özellikleri, bu malzemeyi çatı kaplama ve perdahlama gibi alanlarda kullanımı ideal bir malzeme haline getirmiştir.

1. Standart Levha Boyutları Ve Ağırlıkları

Oluklu polikarbonat levha, en uygun çatı kaplama ve perdahlama gereklerini yakalamak için çeşitli renk ve saydamlık derecelerinde üretilir.

YapıKalınlık
(mm)
Ağırlık
(gr)
Standart Uzunluk
(cm)
Standart Uzunluk
(cm)
Standart Genişlik
(cm)
Standart Genişlik
(cm)
4800600580210122
61250600580210122
81450600580210122
101650600580210122
81500600580210122
101700600580210122
162650600580210122

2. Isıl Özellikler

a. Hizmet sıcaklığı

Rainbow çok katmanlı polikarbonat, değişken sıcaklıklarda kullanılabilir. Ancak, malzemenin mekanik performansının, uzun süreli kullanımlarda ve -40 Co’den +120Co’ye kadarki sıcaklıklarda stabil kaldığı bilinmektedir.

b. Işıl genişleme

Polikarbonat malzemesinin doğrusal genişleme katsayısı 6.7×10-5 m/moC’dir. Bu da şu anlama gelir, 50oC’lik bir deltada, doğrusal metre başına levhanın ısıl genişlemesi yaklaşık 3 mm olur.

c. Isı yalıtımı ve U-Değeri

Isı yalıtımı, iki madde arasındaki ısı sıcaklığı farkından kaynaklanan ısı sıcaklığına dayanıklılık olarak tanımlanabilir. MWPC’ye (Oluklu polikarbonat ) baktığımızda, dış sıcaklık ile iç sıcaklığın birbirinden farklı olduğu alanlarda kullanılan maddelerde ısı yalıtımının önem arz ettiğini görürüz. Güneşlenme salonları, kapalı yüzme havuzları gibi kapalı yapılardaki kullanımlar, ısı yalıtımına birkaç örnek olarak verilebilir. U ya da R-Değerleri, bir binanın duvarlarını perdahlamadaki ısı kaybını belirleyen katsayılardır. U-Değeri azalırsa ısı yalıtımı artar.

3. Optik özellikler

a. Güneşsel faktör g-Değeri

g-Değeri, levhaya vuran güneş ışınlarının ne kadarının sıcaklığa dönüştüğünü gösterir. g-Değeri artarsa, güneşten alınan verim potansiyeli bir levha yoluyla artar.

DIN 52210-75’e göre belli bir kalınlık için edinebilir maksimum ses iletim sınıfları aşağıdaki belirtilmiştir. Değerler standart ağırlıkların sonuçlarıdır.

5. Yangın Performansı

Polikarbonat oluklu levhanın yangına karşı iyi özellikleri vardır ve başlıca bazı yangın performansı

6. UV Işınlarına karşı koruma

Güneşten gelen radyasyon, polikarbonat da dâhil olmak üzere birçok polimerik materyalin bozulmasına sebep olan UV ışınlarının da içerdiği zararlı bir bileşen içerir. Bu da daha çok, coğrafi konumlar, mevsimler, vb faktörlerle ilgilidir. Polikarbonat levhalar, zararlı UV ışınlarına karşı uzun süreli stabilite sağlayan, dış hava şartlarına karşı koruma sağlayan ve aşağıdaki grafiklerde de gösterilen hızlandırılmış hava etkisiyle aşınma testlerindeki orijinal renk ve ışık iletimini koruyan, özellikle kalıptan birlikte çekilmiş UV emilimi ve koruma tabakası özelliği gösterir.

Kullanım Alanları

Stadyumlardaki güneşlikler ve otobüs durakları
Koridorlar, geçit ve metro girişlerindeki ışıklandırmalar
Banka ATM’leri
Ev gibi yapılar için ses ve ısı yalıtımı
Sera ve hayvanat bahçeleri için çadırlar
Yapı ve dekorasyon malzemeleri, sera malzemeleri ve yalıtım malzeme blokları için kullanılan polikarbonat levhalar
Seraların, departmanlı mağazaların, gösteri merkezlerinin ve telefon kulübelerinin duvar ve çatıları, şehirlerarası yol ve otobanların yalıtım kalkanı
Ofis binaları, oteller, villalar, stadyumlar, okullar, otobüs durakları, terminaller, hastaneler, metro girişleri ve çıkış kapıları, vb